Register lagbilder

Stanley Matthews nr 14/1955. På baksidan av Handbollsladslaget. Underbar teckning av Thord.

 

Förteckning över Rekordmagasinets lagbilder (idrottsmannen som presenteras på baksidan).

Lagbilderna 1942-51 hade inga nummer eller datumangivelser.
"Identifieringen" sker alltså genom lagbilden och personen på baksidan

1952-1954 t.o.m. nr 12 ("stående" lagbilder) har utgivningsdagen angiven.

Från nr 13 1954, finns respektive nummer på varje bild.

Det är fotbollslag om inget annat anges
b=bandy, ba=basket, bo=boxning, br=brottning, c=cykel, f=friidrott, h=handboll, i=ishockey, m=motocross, s=speedway, sim=simning, sk=skidor.

 Sist även en föteckning av FIB-Aktuellts lagbilder 1969-70, som var en efterföljare till
Rekordmagasinet och Nya Rekord, när det gällde lagbilder.

 

 

1942 ________________________________________________________________
1  IF Elfsborg (Gunder Hägg)
2  Norrköpingskamraterna (Olle Tandberg)
1943 ________________________________________________________________
1  Halmstads BK (Joe Louis)
2  IFK Göteborg (Kalle Schröder)
3  Degerfors IF (Håkan Lidman)
4  GAIS (Johan Ritchoff)
5  AIK (Harry Persson)
 Gårda BK (Axel Cadier)
7  Hälsingborgs IF (Arne Borg)
8  Malmö FF (Arne Andersson))
9  Eskilstunakamraterna (Sven Rydell)
10 IF Elfsborg (Harry Snell)
11 Sandvikens IF (Lennart Strandberg)
12 Örgryte IS (Henry Carlsson)
13 IK Brage (Lennart Nilsson)
14 Finspongs AIK (Mulle Holmqvist)
15 Svenska Landslaget (Ivar Johansson)
16 IS Halmia (Gregory Rice)
17 Djurgårdens IF (Gunnar Gren)
18 IFK Trollhättan (Jesse Owens)
19 Hammarby IF (James Corbett)
20 Reymersholms IK (Bo Eriksson)
21 Ungerska Landslaget (Svenne Bergqvist)
22 Ludvika FFI (Harald Andersson)
23 Billingsfors IK (Sven Jonasson)
24 IK Sleipner (Jack Dempsey)
25 (h)-Majornas IK (Pära Kaufeldt)
1944 ________________________________________________________________
1  (h)SIM-&IK Hellas (Sven Utterström)
2  (h)-Redebergslids IK (Sonja Henie)
3  (h-Karskrona (Gunnar Andersson)
4  (h)-Stocholms-Flottan (Nisse Karlsson)
5  (b)-Göta, Karlstad (Torsten Henriksson)
6  (b)-Sandvikens AIK (Svängis Johansson)
7  (h)-Stockholms-Göta (Paavo Nurmi)
8  (b)-Västerås SK (Arthur Häggblad)
9  (b)-Nässjö IF (Eric Ågren)
10 (b)-Skutskärs IF (Kinna-Bergh)
11 (b)-Bollnäs GIF (Edvin Wide)
12 (i)-Hammarby IF (Hans Liljeqvist)
13 (b)-Reymersholms IK (Sixten Larsson)
14 (b)-Mälarhöjdens IK (Sven Selånger)
15 (i)-Södertälje SK (Arne Nyberg)
16 Tidaholms GIF (Sigge Lindberg)
17 Malmö FF (Carl-Erik Grahn)
18 IFK Västerås (Sally Bauer)
19 Jönköpings Södra IF (Henry Kälarne)
20 Lundby IF (Gene Tunney)
21 IF Verdandi (Rune Gustafsson)
22 Karlskoga IF (Åke Seyffarth)
23 Landskrona BoIS (Knutte Kroon)
24 Ljusne AIK (Calle Westergren)
25 Nyköpings AIK (Gösta Jacobsson)
26 Hallstahammars SK (Arvid Adamsson)
27 IFK Uddevalla (Gunnar Nordahl)
28 Åtvidabergs FF (Sture Mårtensson)
29 IFK Tidaholm (Malte Mårtensson)
30 Surrahammars SK (Filip Johansson)
31 Bromölla IF (Sture Andersson)
32 Husqvarna IF (K G Norén)
33 Kalmar FF (Johnny Weismuller)
34 Höganäs BK (Gunder Hägg)
35 Karlstads BIK (Sten Pettersson)
36 Svenska Fotbollslandslaget (Jack Johnson)
37 Skogens IF (Åke Spångert)
38 Örebro SK (Viljo Heino)
39 Gefle IF (Stig Håkansson)
40 Malmö FF (Sven Jacobsson)
41 Norrköpingskamraterna (Battling Siki)
42 Avesta AIK (Bror Hellström)
43 IFK Malmö (Stig Hjortsberg)
44 Presslaget (Vivi-Ann Hultén)
45 Svenska Landslaget (Gustaf Sjöberg)
46 Sundbybergs IK (Erik Larsson)
1945 ________________________________________________________________
1  Alets IK (Verner Hardemo)
2  (h)-Lidingö (Bob Fitzsimmons)
3  (h)-IFK Kristianstad (Harry Dahlgren)
4  (h)-Presslaget (Kurt Kreuger)
5  (h)-Landslaget (Maj-Britt Rönningberg)
6  (b)-Brobergs IF (Alfred Dahlqvist)
7  (b)-Slottsbrons IF (Ivar Nilsson)
8  (h)-GBIS (Arvid Kjellström)
9  (h)-Ystads IF (Elis Viklund)
10 (b)-Örebro SK (Nils Östensson)
11 (b)-Finska bandylandslaget (Birger Ruud)
12 (b)-Svenska landslaget (Rudolf Kock)
13 (h)-Västerås HBF (Erik Elmsäter)
14 (h)-IFK Malmö (Knut Fridell)
15 (h)-Sanna IF (Ingrid Thafvelin)
16 IFK Göteborg (Henry Olsson)
17 GAIS (Stig Hedenström)
18 Halmstads BK (Rudolf Svensson)
19 Degerfors IF (Björn Borg)
20 Blomstermåla IK (Maj Johansson)
21 Limhamns IF (Herman Kristoffersson)
22 Nybro IF (Arvid Emanuelsson)
23 AIK (Jim Rafferty)
24 Sandvikens AIK (Helmuth Röhnisch)
25 Österbro BK (Laila Schou Nielsen)
26 Staevnets (Kalle Simonsson)
27 Trollhättans IF (Niels Holst-Sörensen)
28 Danska landslaget (Willy den Ouden)
29 Svenska landslaget (Olle Åhlund)
30 MBI (Kurt Pettersén)
31 Göteborgs FF (Ernst Andersson)
32 Västerås IK (Bebbe Storskrubb)
33 IF Kamraterna Nora (Erik Johansson)
34 Hagalunds IS (Lennart Strand)
35 Djurgårdens IF (Knud Lundberg)
36 Örgryte IS (Rune Persson)
37 Bodens BK (Bruce Woodcock)
38 Svenska Landslaget (Anna Larsson)
39 Finska Landslaget (Sidney Wooderson)
40 Långshyttans AIK (Diman Lindström)
41 Kalmar AIK (Sven Eriksson)
42 Norsvenska laget (Olle Laessker)
43 Deje IK (Assar Duregård)
44 BK Derby (Bertil Uggla)
45 Iggesunds IK (John Mikaelson)
46 Hälsingborgs IF (Eric Nilsson)
47 Nordnorska laget (Taisto Mäki)
48 (h)-Karlstad BIK (Einar Ask)
49 Lyn (Acke Grönberg)
50 (h)-Gävle GIK (Olle Nilsson)
1946 ________________________________________________________________
1 (h)-VFIF (Claes Egnell)
2 (h)-Skövde AIK (George Brunstedt)
3 (h)-Upsala IF ("Moggli" H Gustavsson)
4 (h)-KFUM Örebro (Gert Fredriksson)
5 (h)-Danska Landslaget (Torsten Johansson)
6 (h)-Svenska Landslaget (Gösta Frändfors)
7 (b)-Forsbacka IK (Nils Englind)
8 (i)-AIK (Ture Andersson)
9 (h)-F 11 (Margit Åsberg)
10 (i)-Nacka Sportklubb (Bertil Eriksson)
11 (i)-Södertälje Sportklubb (Harry Jansson)
12 (b)-Finska Landslaget (Tage Flisberg)
13 (b)-Norska Landslaget (Göthe Hedlund)
14 (b)-Edsbyns IF (Nils "Nicke" Bergström)
15 (b)-Sandvikens AIK (Nisse Täpp)
16 (i)-Hammarby (Gunnar Högberg)
17 (b)-IFK Upsala (Ulla Mårtensson)
18 (h)-Västerås IK (Marcel Cerdan)
19 IS Halmia (Stanley Matthews)
20 IF Elfsborg (Anders Sjögren)
21Jönköpings Södra IF (Erland Vemdal)
22 Sandvikens AIK (Gösta Andersson)
23 Västerås IK (Karl-Erik Jacobsson)
24 Birmingham FC (Gösta "Pröjsarn" Nilsson
25 Arsenal (Arvid Andersson)
26 Slavia Prag (Tore Keller
27 (f)-IK Mode (Åke Durkfeldt)
28 Billingsfors IK (Ingegärd Fredin)
29 Dynamo Moskva (Erik Backman)
30 Svenska Landslaget (Erik Ahldén)
31 Schweiziska Landslaget (Gunnar Pettersson)
32 Åtvidabergs FF (Adolfo Consolini)
33 Sandviks IK (Gunnar Huseby)
34 Örebro Sportklubb (Stig Danielsson)
35 Enköpings SK (Erik Johansson)
36 (h)-Redebergslids IK (Yrjö Piitulainen)
37 IFK Lidingö (Kurt Kjellström)
38 IF Kamraterna Värnamo ("Epa"-E.P. Andersson)
39 IF Viken (Raphael Pujazon)
40 Svenska Landslaget (Gotfred Holmvang)
41 Norska Landslaget (Nisse Andersson)
42 Danska Landslaget (Gunnar Hallsten)
43 Svenska Landslaget (Herman Thuvesson)
44 Norrbygärde IF (Bror Dalmo)
45 (h)-Majornas IK (Stellan Nilsson
46 Charlton AC (John NIlsson)
47 Wolverhampton Wanderer (Nisse- "Bagarn" Johansson)
48 Newcastle United (Thage Pettersson)
49 Olofström (Georges Carpentier)
1947 ________________________________________________________________
Skellefteå AIK (Torsten Lindberg)
2 (bo)-US Army (John Nyman)
3 (i)-Mora Ishockeyklubb (Allan Lindberg)
4 (bo)-Svenska Landslaget (Ben Barek)
5 (bo)-Polska Landslaget (Bertil Antonsson)
6 (h)-IK Heim (Jim Jeffries)

7 (h)-Köpenhamns Handbollslag (Mikko Hielanen)
8 (h)-Svenska Handbollslandslaget (Tore Håkansson)
9 (b)-Falu Bollsällskap (Gunnar Lindecrantz)
10 (b)-Hammarby IF (Gösta Bergström)
11 (b)-Skoghalls IF (Marcel Hansenne)
12 (h)-Örebro SK (Anders Törnkvist)
13 (b)-IK Huge (Lauri Parkkinen)
14 (b)-Svenska Landslaget (Malcolm Campbell)
15 (b)-Brobergs IF (Märta Norberg)
16 (h)-IFK Karlskrona (Tor Nilsson)
17 IFK Göteborg juniorlaget (Allan Gustafsson)
18 Sheffield Wednesday (Gill Dodds)
19 West Ham United (Nina Dumbadse)
20 Tottenham Hotspur (Gösta Magnusson)
21 Newcastle United (Gus Lesnevich)
22 IFK Norrköping (Jack Torrance)
23 IFK Göteborg (Bertil Sundin)
24 Jonsered (J. Kolkan)
25 GAIS (Matti Järvinen)
26 Presslaget (Rune Larsson)
27 Halmstads BK (Karl Widman)
28 Chelsea FC (Elis Ask)
29 Göteborgs Stadslag (Stefan Lindeberg)
30 Norrbygärde IF (Nils Liedholm)
31 Svenska Landslaget (Emil Zatopek)
32 Hälsingborgs IF (Valter Nyström)
33 Örgryte IS (Rocky Graziano)
34 Vifsta-Östrand IK (Roland Nilsson)
35 IFK Östersund (Sune Andersson)
36 Svenska Landslaget (Henry Eriksson)
37 Finska Landslaget (Algot Scott)
38 IF Friska Viljor (Cornelius Warmerdam)
39 IK Sleipner (Sixten Rosenqvist)
40 IFK Holmsund (John Ljunggren)
41 Kramfors IF (Ragnar Björk)
42 Falkenbergs FF (Reidar Kvammen)
43 Fagerviks GF (Jean Borotra)
44 Polens Landslag (Beata Björkman)
45 Svenska Landslaget (Bertil Ahlin)
46 Dynamo Moskva (Olle Åberg)
47 GIF Sundsvall (A.S. Wint)
1948 ________________________________________________________________
H A Läroverket Norrköping (Joe Walcott)
H A Läroverket Motala (Sven Israelsson)
Svenska Landslaget (Bob Fitch)
Ström-Stocka IF (Anton Raadik)
5 (b)-Katrineholms SK (Ragnar Lundberg)
6 (b)-Råsunda IS (Maya Halling)
7 (h)-Redebergslids IK (Leif Lindqvist)
8 (h)-Danska Landslaget (Lars Back)
9 (i)-Tre Kronor (Martin Lundström)
10 (b)-IFK Askersund (Arne Åhman)
11 (b)-Sverige A (Heikki Hasu)
12 (b)-Norge A (Olle Dahlman)
13 (b)-Sundbybergs IK (Gösta Andersson)
14 (i)-Canadas Olympialag (Harald Eriksson)
15 (h)-Svenska Landslaget (Curt Löfgren)
16 (h)-IFK Malmö (Joe Baksi)
17 (h)-I K Heim  (Willie Pep)
18 Landskrona BoIS (Kate Schierwangen)
19 Hälsingborgs IF (Uno Fransson)
20 AIK (Per Olof Östrand)
21 Manchester United (Gunnar Höckert)
22 Blackpool FC (Folke Lind)
23 Karlstads BIK (Bengt Fahlqvist)
24 Örebro Sport Klubb (Olle Larsson)
25 Portsmouth FC (Reino Börjesson)
26 Austria (Steve Seymour)
27 Vacker Wien (Bertil Albertsson)
28 Råå IF (Herbert Mc Kenley)
29 Stade Francais (John L. Sullivan))
30 IF Elfsborg (Glenn Cunningham)
31 Juventus (Luis Firpo)
32 BK Kenty (Lennart Attervall)
33 Friska Viljor (Gisela Thidholm)
34 IS Halmia (Kjell Rosén)
35 Svenska Olympialaget (Birger "Bian" Rosengren)
36 Danska Olympialaget (Tore Sjöstrand)
37 Brentford FC (Delfino Cabrora)
38 Middlesbrough FC (Gaston Reiff)
39 Malmö FF (Jaroslav Drobny)
40 IF Kamraterna Göteborg (Bertil Nordahl)
41 Svenska Landslaget B (Wille Grut)
42 Norska Landslaget B (Gunnar Nilsson)
43 Svenska Landslaget (Ann-Britt Leyman.Olsson)
44 Norska Landslaget (Tony Zale)
45 IK Brage (Fanny Blankers Koen)
46 Arsenal (Stan Mortensen)
47 Kalmar FF (Willi Steele)
48 (h)-IFK Kristianstad (Primo Carnera)
1949 ___________________________________________________________________
1 (h)-Örebro SK (Max Schmeling)
2 (h)-Majorna IK (Malte Larsson)
3 (br)-Malmö (Harrison Dillard)
4 (br)-Eskilstuna (Olle Dahlman)
5 (h)-Västerås IK (Sandy Saddler)
GAIS (Gösta Leandersson)
7 (br)-Borås (Åke Moberg)
8 (b)-Västanfors IF (Freddie Mills)
9 (h)-Pressens lag (Pontus Widén)
10 (br)-Göteborg (Åke Andersson)
11 (b)-Edsbyn (Sverre Farstad)
12 (h)-Svenska Landslaget (Hans Deutgen)
13 (i)-Gävle GIK (ingvar Wasberg)
14 (i)-USA ishockeylag (Erik Nilsson)
15 (i)-Tjeckoslovakiens ishockeylag (Gunnar Östberg)
16 (i)-Kanadas ishockeylag (Egon Jönsson)
17 (b)-Bollklubben Derby (Kornel Pajor)
18 (i)-IK Huge (Börje Leander)
19 (b)-AIK (Knut Nordahl)
20 (h)-Karlstads BIK (Olle Anderberg)
21 FC Milan (Ann Curtis)
22 Degerfors IF (Maureen Gardner)
23 Barcelona FC (Ingemar Johansson)
24 Örebro SK (Arne Carlsson)
25 Jönköpings Södra IF (Bror Mellberg)
26 Engelska Landslaget (Wicki Drewes)
27 Svenska Landslaget (Rinty Monaghan)
28 Portsmouth FC (Severt Dennolf)
29 Malmö FF (Olle Bengtsson)
30 Irlands Landslag (Per Eriksson)
31 Hälsingborgs IF (Gösta Pettersson)
32 Gais (Erik Fransson)
33 Djurgårdens IF (Kerstin Åkerberg)
34 Admira (Jim Knutling)
35 Presslaget (Ingvar Eriksson)
36 Ober-Osterreich (Olle Johansson)
37 Ungerns Landslag (Hasse Jeppson)
38 Partisan (Olle Nygren)
39 Sporting Club (Heino Lipp)
40 Kalmar FF (James Fuchs)
41 IF Elfsborg (Ebbe Nyberg)
42 AIK (Imre Nemeth)
43 IFK Göteborg (Sture Landkvist)
44 Huskvarna SI (LE Wolfbrandt)
45 IFK Norrköping (Helge Brinkeback)
46 Sverige (Yngve Lundh)
47 Sveriges och Norges A-lag (Rune Reiz)
48 (h)-Sim-&IK Hellas (Lee Savold)
49 (h)-IFK Karlskrona (Örn Clausen)
50 (h)-Redebergslids IK (Sten Åkerstedt)
1950 ___________________________________________________________________
1 (h)-F11:s IF (Ezzard Charles)
2 (h)-Boråskamraterna (Mal Whitfield)
3 (i)-Hull Volant (Sven-Olof Schönberger)
4 (i)-Svenska Landslaget (Tage Bjurefeldt)
5 (h)-Sandvikens IF (Ray Robinson)
6 (h)-Norrköpings AIS (Gunnar Falej)
7 (i)-Djurgårdens IF (Sören Nordin)
8 (h)-AIK (Laroy Månsson)
9 (h)-IF Rutger (Joey Maxim)
10 (b)-Alingsås Sportklubb (Enar Josefsson)
11 (b)-Nässjö IF (Stig Dahlberg)
12 (b)-Örebro SK (Aaren Wilson)
13 (b)-Västerås Sportklubb (K.-E. Åström)
14 FC Milan (Alex Jany)
15 IK Brage (Gunnar Eriksson)
16 IK City (Hjallis Andersen)
17 Stockholms Folkskolor (Kalle Palmér)
18 Västerås Läroverk (Kjell Tånnander)
19 Sundbybergs Idrottsklubb (Bertil Karlsson)
20 Örgryte IS (Bengt Johansson)
21 Halmstads Bollklubb (Helge "Gripen" Bengtsson)
22 Sandvikens IF (Valter Larsson)
23 IS Halmia (Göran Larsson)
24 Norrby IF (Börje Tapper)
25 Riolaget (Curt Söderberg)
26 Vasco de Gama (Mona-Lisa Englund)
27 Ludvika FFI (Gunnel Sjöberg)
28 Sandvikens AIK (Arne Månsson)
29 Karlskoga IF (Allan Carlsson)
30 Middlesbrough FC (Ingvar Gärd)
31 IF Kamraterna Åmål (Bengt Fröbom
32 Fagerviks GF (Sven Davidsson)
33 Svenska Landslaget (Lars Glassér)
34 Tidaholmskamraterna (Ingemar Franzén)
35 Vänersborgs Läroverk (Ingrid Sandahl)
36 Paraguay (Kalle Svensson)
37 Hälsingborgs Läroverk (Alain Mimoun)
38 AIK (Ingvar Rydell)
39 Råå IF (Gunnar Johansson)
40 Skellefteå AIK (Reginald Harris)
41 Jugoslaviska Landslaget (Lloyd La Beach)
42 Bodens BK (Valle Ek)
43 Svenska Landslaget (Ivar Eidefjäll)
44 IFK Malmö (Ulla Gadd)
45 Lunds BK (Gösta Brännström)
46 Hofors AIF (Berndt Ivegren)
47 GIF Sundsvall (Leif Wadling)
48 Svenska Landslaget (Nacka Skoglund)
49 Västerås SK (Vic Towee)
50 (h)-Näsby IF (Tryggve Granqvist)
51 Ljusdals IF (Jack Parker)
1951 ___________________________________________________________________
1 (h)-Olskrokens IF (Ann-Sofi Pettersson)
2 (i)-Forshaga IF (Stig Sundqvist)
3 (b)-Haparanda Sportklubb (Lasse Hall)
4 (b)-Lesjöfors IF (Lennart Samuelsson)
5  (s)-Filbyterna (Bob Sandberg)
Club Atletico de Madrid (Göran Widenfeldt)
7 (i)-Tranebergs IF (Uno Wennerholm)
8 (i)-IFK Norrköping (Arthur Herrdin)
9 (i)-IK Huge (Sarah Thomasson)
10 (b)-Slottsbrons IF (Carl-Erik Asplund)
11 (s)-Vargarna (Manfred Sjödin)
12 (b)-Forsbacka IF (Carl-Erik Stockenberg)
13 (b)-IFK Rättvik (Einar Tätting)
14 (i)-Södertälje SK (Sten Bergqvist)
15 (b)-Göta IF (Ingemar Johansson)
16 (b)-Bollnäs GIF (Eero Kolehmainen)
17 (s)-Motorsällskapet Stockholm (Jack Holden)
18 (h)-Skövde AIK (Sven Hjertsson)
19 Örgryte IS (Gösta Lindh)
20 Brännans IF (Gunnar Gren)
21 CR Flamengo (Gunnar Gren)
22 Ett ärorikt Svenskt Landslag (Gunnar Nordahl)
23 Örebro SK (Gunnar Nordahl)
24 GAIS (Joe Louis)
25 Djurgårdens IF (Jack Gardner)
26 Malmö FF (Garvis Carlsson)
27 Degerfors IF (Arne Andersson)
28 IFK Norrköping ("Flua" Persson)
29 Liverpool FC (Linus Eriksson)
30 IF Elfsborg (Lennart Strand)
31 Portugeza de Sportos (Lennart Strand)
32 Sveriges Landslag (Stig Sjölin)
33 Turkiets Landslag (Stig Sjölin)
34 IFK Göteborg (Nils Liedholm)
35 Åtvidabergs FF (Nils Liedholm)
36 Sveriges Landslag (Magnus Bergström)
37 Spaniens Landslag (Lasse Jangblad)
38 BK Häcken (Rolf Storm)
39 Svenska Proffslandslaget ("Kajan" Sandell)
40 Ronneby Bollklubb (Göte Almkvist)
41 Jönköpings Södra (Hasse Andersson)
42 Råå IF (Gustav Jansson)
43 Svenska Landslaget (Tage Ekfeldt)
44 Avesta AIK (Per-Arne Berglund)
45 Motala AIF (Karl-Erik NIlsson)
46 Hammarby IF (Stig "Tvilling" Andersson)
47 IFK Östersund (Randolph Turpin)
48 IFK Trollhättan (Sigge Löfgren)
49 Höganäs Bollklubb (Gustav Freij)
50 IFK Trelleborg (Hans Malmström)
51 Danmarks Landslag (Bengt Kjell)
52 (bo)-Italienska Landslaget (Urban Larsson)
1952 ___________________________________________________________________
1 Svenska Landslaget (Bengt "Jullen" Gustavsson)
2 (b)-Svenska Landslaget (Sanny Jacobsson)
IF Älgarna (Roger Bannister)
Surahammars IF (Gösta "Lill-Lulle" Johansson)
AC Milan (Sigurd Andersson)
FC Internazionale (Dan Netzell)
7 (i)-Hammarby IF (Jörgen Johansen)
8 (i)-Piteå IF (John Wickström)
9 (b)-Sandvikens AIK (Evert Karlsson)
10 (i)-Gävle Godtemplares IK (Evert Nilsson)
11 Torino (Lage Andersson)
12 Roma ("Snoddas" Nordgren)
13 Juventus (Karl Holmström)
14 (b)-Edsbyns IF (Veikko Hakulinen)
15 BC Atalanta (Rune Johansson)
16 AC Lazio (Orvar Bergmark)
17 (i)-Tre Kronor (Rune Jingård)
18 (h)-AIK (Gösta Sandberg)
19 (h)-Karlstads BIK (Herbert Schade)
20 (i)-Edmonton Mercurys (Bengt "Fölet" Berntsson)
21 Svenska Landslaget (K.-E. Israelsson)
22 Degerfors IF (Marianne Lundquist)
23 Djurgårdens IF (George Rhoden)
24 IF Elfsborg (Rune Kjellman)
25 Malmö FF (Sven-Erik Westerberg)
26 Jönköpings Södra IF (Rocky Marciano)
27 IFK Göteborg (Arthur Jönsson)
28 Hälsingborgs IF (Bob Richards)
29 GAIS (Sverre Strandli)
30 Malmö FF, juniorlaget (Holger Hansson)
31 (f)-Turebergs IF (Bengt Rask)
32 IFK Norrköping (Gunnar Karlsson)
33 Presslandslaget (Einar "Rönnskär" Karlsson)
34 Svenska Landslaget (Leif Christersson)
35 Örgryte IS (John Davis)
36 Legnano (John Marshall)
37 Ungerska Landslaget (Kid Gavilan)
38 BK Derby (Gösta "Svängsta" Svensson)
39 Köpenhamns Stadslag (Yngve Brodd)
40 IFK Trelleborg (Floyd Patterson)
41 (c)-Belgien (Åke Andersson)
42 Örebro SK (Ademar da Silva)
43 Tyska Landslaget (Sune Karlsson)
44 AIK (Viking Palm)
45 Svenska Landslaget (Arne Ljungqvist)
46 Norska B-landslaget (Andy Stanfield)
47 Svenska B-landslaget (Horace Ashenfelter)
48 Norska Ungdomslandslaget (Marjorie Jackson)
49 (s)-Birmingham (Lasse Råberg)
50 Svenska Ungdomslandslaget (Eric Mc Donald Bailey)
51 (s)-Kaparna (Hasse Persson)
1953 _________________________________________________________________________
Svenska Landslaget (Dan Forsberg)
2 (h)-IFK Karlskrona (Jimmy Carter)
3 (h)-IK Heim (Stig Pramberg)
4 (h)-Majornas IK (Walter Nyström)
5 (h)-IFK Kristianstad (Edvin Vesterby)
6 (b)-Sundbybergs IK (Sune Karlsson)
7 (h)-Örebro SK (Thora Löfgren)
8 (h)-IFK Borås (Sven "Tumba" Johansson)
9 (i)-Harringay Racers (Gunnar Karlsson)
10 (b)-Örebro SK (Roy Svedberg)
11 (b)-Västerås SK (Sigge Ericsson)
12 (b)-AIK (Lars Björn)
13 (b)-Nässjö IF (Hellgeir Brenden)
14 (h)-Svenska Landslaget (Gösta Löfgren)
15 (b)-Tranås Bois (Åke Lundgren)
16 (b)-Svenska Landslaget (Per-Ove Trollsås)
17 FC Internazionale (Göte Arnell)
18 (i)-Södertälje (Sin Iness)
19 (m)-Kaparna (Arne Selmosson)
20 (s)-Smederna (John Landy)
21 Lunds BK (Gunnar Nielsen)
22 Norrby IF (Umberto Masetti)
23 Svenska Landslaget (Henry Andersson)
24 Pressens Lag (Göte Olsson)
25 Halmstads BK (Dan Ekner)
26 Kalmar FF (Jimmy Carruthers)
27 IK City (Thomas Nilsson)
28 (s)-Blixtarna TrollhättanB (Sören Danielsson)
29 IK Sleipner (Bo Åhlén)
30 Juventus (Egon Jonsson)
31 Redebergslids IK (Laszlo Papp)
32 Besiktas (Stanley Matthews)
33 Sandvikens IF (Henry Thillberg)
34 Belgiska Landslaget (Einar Sandin)
35 Svenska Landslaget (Lasse Eriksson)
36 IFK Östersund (Claes Egnell)
37 Hajduk Split (Carl "Bobbo" Olson)
38 IFK Eskilstuna (Martin Sjökvist)
39 Svenska Landslaget (Archie Moore)
40 IFK Malmö (Sven-Ove Svensson)
41 (h)-IFK Lidingö (Lars Nordvall)
42 Västerås SK (Gordon Pirie)
43 Landskrona Bois (Lennart Lorenzon)
44 Fagerviks GF (Börje Stattin)
45 Falu BS (Yoshio Shirai)
46 Västerås IK (Lars Larsson)
47 Ljusne AIK (Frans Westergren)
48 Karlskoga IF (Hasse Jeppson)
49 Vasa Läroverk (Bengt Nyholm)
50 Svenska B-landslaget (Karl-Alfred Jakobsson)
51 (h)-Västra Frölunda IF (Don Cockell)
1954 _________________________________________________________________________
IFK Göteborg (John "Jompa" Eriksson)
GAIS (Sylve Bengtsson)
Svenska Landslaget (Ivar Sjölin)
Ungerska Landslaget (Olle Bengtsson)
5 (h)-Svenska Landslaget (Nils Karlsson)
6 (i)-Streatham (Per-Erik Larsson)
7 (h)-IFK Malmö (Herbert Swartswe)
8 (i)-Djurgårdens IF (Kurt Hamrin)
9 (h)-IFK Karlskrona (Gunnar Ström)
10 (h)-Svenska Landslaget (Hans Olsson)
11 (i)-Hammarby IF (Bengt Lindblad)
12 (h)-Tyska Landslaget (Geoff Duke)
13 (b)-Västanfors IF (Vladimir Kusin)
14 (h)-Schweiz (Nino Valdez)
15 (h)-Tjeckoslovakien (Säffle-Gunnar Andersson)
16 (i)-Kanada (Hans och Stig Tvilling)
17 (h)-Redebergslids IK (Törner Åhsman)
18 (i)-Sovjets VM-lag (Carl "Bobo" Olson)
19 (h)-Ystads IF (Kalle Svensson)
20 Malmö FF (Olle Bengtsson)
21 AIK (Östen Ståhl)
22 Svenska Landslaget (Torbjörn Jonsson)
23 Pressens lag (Kurt Liander)
24 Hälsingborgs IF (John Landy)
25 Degerfors IF (Göran Larsson)
26 Halmstads BK (Roland Nilsson)
27 Huddersfield Town FC (Tiberio Mitri)
28 Arsenal FC (Sven Ove Svensson)
29 Blackpool FC (Emil Zatopek)
30 Kalmar FF (Perry O´Brien)
31 Djurgårdens IF (Wes Santee)
32 Hammarby IF (Karl-Åke Ljung)
33 SD Vardar (Henry Thillberg)
34 Brasiliens VM-lag (Ferenc Puskas)
35 Ungerns VM-lag (Bud Held)
36 Tysklands VM-lag (Sigge Parling)
37 Jugoslaviens VM-lag (Bertil Rylander)
38 IFK Norrköping (Birger Eklund)
39 First Vienna (Jan Karlsson)
40 Honved, Ungern (Roger Bannister) 
41 Svenska B-landslaget (Folke "Hinken" Holmberg)
42 Islands Landslag (Sylve Bengtsson)
43 Svenska Landslaget (Hasse Persson)
44 Charlton Athletic Club (Bengt Anlert)
45 Nybro IF (Knut Fredriksson)
46 Norge B (Bengt Nilsson)
47 Svenska Ungdomslandslaget (Varg-Olle Nygren)
48 Köpings IS (Rocky Marciano)
49 Norska Ungdomslandslaget (Gunnar Nielsen)
50 Örgryte IS (Bertil "Bebben" Johansson)
51 Svenska Landslaget (Floyd Patterson)
1955 _____________________________________________________________________
1 (h)-Skövde AIK (Stig Sjölin)
2 Sandvikens AIK (Robert Cohen)
3 (h)-Örebro SK (Sixten Jernberg)
4 (i)-Matteuspojkarna (Sven "Tumba" Johansson)
5 (h)-AIK (Rune Johansson)
6 (i)-Nottingham Panthers (Sven-Erik Broberg)
7 (i)-Grums IK (Veikko Hakulinen)
8 (i)-IK Göta (Stein Eriksen)
9 Wolverhampton (Olle Sääw)
10 (i)-Tyskland ("Epa" Johansson)
11 (i)-Tre Kronor (Sigge Eriksson)
12 (i)-Västerås IK (Lasse Björn)
13 (i)-Leksands IF (Leif Wadling)
14 (h)-Landslaget (Stanley Matthews)
15 (h)-Tyskland (Heinz Neuhaus)
16 IFK Malmö ("Buffalo" Bill Nilsson)
17 (b)-Örebro SK (Orvar Bergmark)
18 (b)-Edsbyns IF (Arne Arvidsson)
19 (b)-Nässjö IF (Dan Cockell)
20 (h)-IK Heim (Nils Håkansson)
21 Djurgårdens IF (Pascual Perez)
22 Franska landslaget (Karl-Alfred Jakobsson)
23 Newcastle United (Jan Aronsson)
24 Manchester City (Arne Selmosson)
25 IK Oddevold (Bengt Lindskog)
26 Manchester United (Holger Hansson)
27 Göteborgs-Alliansen (Evert Nyberg)
28 Real Madrid (Carmen Basilio)
29 Norrby IF (Reino Börjesson)
30 Örebro SK (Ragnar Lundberg)
31 Motala AIF (Rune Idh)
32 Jönköpings Södra IF (Fransesco Cavicchi)
33 Djurgårdens IF (Gunnar Nordahl)
34 Sandvikens IF (Jan Pettersson)
35 Sovjet (Gösta Lövgren)
36 Västerås SK (Jimmy Carter)
37 Austria (Sven Davidsson)
38 BK Häcken (Archie Moore)
39 KR Reykjavik (Roger Moens)
40 Union Saint Gilloise (Stig Isgren)
41 Landslaget (Gunnar Gren)
42 IFK Göteborg (Chris Chataway)
43 GAIS (Bertil Källevågh)
44 SK Sifhälla (Gösta "Knivsta" Sandberg)
45 Sheffield United (Bertil Nilsson)
46 Landslaget (Jack Gardner)
47 Norska landslaget (Sandor Iharos)
48 IK Brage (Åke Johansson)
49 Lycksele IF (Laszlo Tabori)
50 Malmö FF (Charles Gustavsson)
51 Landslaget (Nils Nilsson)
1956______________________________________________________________________
1 (h)-Ystads IF (Gerhard Hecht)
2 (i)-Gävle Godtemplares IK (Sven Axbom)
3 (h)-IK Baltichov (Per-Erik Larsson)
4 (i)-Paisley Pirates (Karl Preutz)
5 (h)-Landslaget ("Lill-Järven" Larsson)
6 (i)-IK Göta (Olle Dahlberg)
7 (b)-Hammarby IF (Dai Dower)
8 (b)-Skutskärs IF (Lennart Johansson)
9 (b)-AIK (Verner Vasén)
10 (b)-Nässjö IF (Kurt Hamrin)
11 (b)-Slottsbrons IF (Sonja Edström)
12 (h)-IFK Karlskrona (Bengt Eriksson)
13 (b)-Bollnäs GIF (Leif Skiöld)
14 (i)-USA (Rune Åhrling)
15 (b)-Örebro SK (Joe Bygraves)
16 (i)-Södertälje SK (Arne Hodin)
17 (b)-IFK Stockholm (Evert Högberg)
18 Milan FC (Lars Wretman)
19 AIK (Karl-Erik "Cacka" Andersson)
20 Örgryte IS (Wallace "Bud" Smith)
21 Degerfors IF (Axel Eriksson)
22 Hammarby IF (Nils Liedholm)
23 Kinna IF (Åke Jönsson)
24 IFK Norrköping (Paul Anderson)
25 Landslaget (Ingemar Clarin)
26 Pressens lag (Sugar-Ray Robinson)
27 IK City (Jan Ekström)
28 Karlkoga IF (Bengt "Fölet" Berntsson)
29 Birmingham City (Jimmie Lee)
30 Landslaget ("Julle" Gustavsson)
31 IF Elfsborg (Lennart Carlsson)
32 Hälsingborgs IF ("Nacka" Skoglund)
33 Waggeryds IK ("Hurricane" Tom Jackson)
34 Halmstads BK (Sven Sjöblom)
35 Proffslandslaget (Ernie Shelton)
36 Dinamo Zagreb (Lennart Risberg)
37 Fiorentina FC (Herbert Dahlbom)
38 Djurgårdens IF (Ingemar Johansson)
39 Gunnarstorps IF (Dan Waern)
40 FC Internazionale (Audun bOysen)
41 Lazio FC (Charles Dumas)
42 Lamndskrona BoIS (Vladimir Kuts)
43 BK Kenty (Gert Fredriksson)
44 IFK Eskilstuna ( William J Williams)
45 Svenska B-landslaget (Eigil Danielsen)
46 Juventus (Erik Uddebom)
47 Katrineholms SK (William Thoresson)
48 IFK Bofors (Birger Asplund)
49 IFK Stockholm (Adhemar da Silva)
50 Höganäs BK (Thomas Nilsson)
51 B-landslaget (Ingvar Eriksson)
1957______________________________________________________________________
1 (i)-Wifsta Östrands IF (Henry Cooper)
2 (h)-Majornas IK (Hans "Stöveln" Öberg)
3 (i)-AIK (Lasse Hall)
4 (i)-Djurgårdens IF (Alain Mimoun)
5 Sampdoria FC (Laszlo Papp)
6 Bologna AGC (Bertil Antonsson)
7 (i)-GAIS (Joe Erskine)
8 (i)-Wembley Lions (Three Towns)
9 (b)-Västerås SK (Gene Fullmer)
10 (h)-Landslaget (Yngve Palmqvist)
11 (b)-Hälleforsnäs IF (Ove Fundin)
12 (i)-Hammarby IF (Willie Pastrano)
13 (b)-Landslaget (Charles Humez)
14 SPAL (Sven "Gliet" Eliasson)
15 Malmö FF (Bob Morrow)
16 IFK Malmö (Eddie Machen)
17 BK Derby (Henry Källgren)
18 Råå IF (Jörgen Ekengren)
19 BC Atalanta (Bertil Elmstedt)
20 Milan FC (Gordon Pirie)
21 Blackpool FC (Harry Persson)
22 Burnley FC ("Kajan" Sandell)
23 Arsenal FC (Juan Manuel Fangio)
24 AIK (Ingvar "Tjotta" Olsson)
25 IFK Göteborg (Rune Börjesson)
26 IFK Kristianstad (Tore Svensson)
27 Tottenham (Harry Bild)
28 Bolton Wanderes (Arne Borg)
29 Stoke City (Curt Spogardt)
30 Sandvikens IF (Dick Richardson)
31 IFK Östersund (Gunder Hägg)
32 IFK Eskilstuna (Bob Gutovski)
33 GAIS (Hasse Olsson)
34 Wolverhampton (Olle Tandberg)
35 Landslaget (Henri S.t Cyr)
36 Manchester United (Ronald Johansson)
37 Danska landslaget (John Charles)
38 Proffslandslaget (Hogan Bassey)
39 Skellefteå AIK (Ove Olsson)
40 Manchester City (Jesse Owens)
41 Bodens BK (Stirling Moss)
42 GIF Sundsvall (Sven Rydell)
43 IF Allians (Derek Ibbotson)
44 Kalmar FF (Agne Simonsson)
45 Motala AIF (Arne Andersson)
46 Jonsereds IF (Reinhold Edvardsson)
47 Marma IF (Sören Nordin)
48 (s)-Dackarna (Jack Dempsey)
49 IFK Holmsund (Joe Louis)
50 Norska landslaget (Lars-Erik Lundvall)
51-52 Landslaget (Hsse Jeppson)
1958______________________________________________________________________
1 (h)-Redebergslids IK (Eilert "Garvis" Määttä)
2 (i)-Tre Kronor (Henry Armstrong)
3 (h)-Lundens BK (Thord Flodqvist)
4 (i)-Grums IK (Zora Folley)
5 (h)-IFK Malmö ("Mora-Nisse" Karlsson)
6 (h)-IFK Karlskrona (Roland Stoltz)
7 (h)-AIK (Anders "Acka" Andersson)
8 (i)-Strömsbro IF (Sven Utterström)
9 (b)-Skutskärs IF (Nils "Nicke" Bergström)
10 (b)-AIK (Roy Harris)
11 (b)-Lesjöfors IF (Sture Grahn)
12 (b)-Örebro SK (Roy Johansson)
13 (h)-Landslaget (Åke Seyffarth)
14 (i)-Kanada (Gunnar Kämpendahl)
15 (i)-Forshaga IF (Lennart Strandberg)
16 Lazio FC (Duilio Loi)
17 (sk)-Stafettlandslaget (Prawitz Öberg)
18 FC Internazionale (Kjell Jönsson)
19 Manchester United (Roland mattsson)
20 Frankrike (Pat Mc Murry)
21 Skellefteå IF (Lennart Andersson) 
22 IFK Luleå (Alfredo di Stefano)
23 Hälsingborgs IF (Rune Larsson)
24 AIK (Voitto Hellsten)
25 IFK Norrköping (Paavo Nurmi)
26 Djurgårdens IF (Bertil Holmgren)
27 Bolton Wanderes (Lars Arvidsson)
28 Halmstads BK (Sigge Lindberg)
29 Surahammars IF (Per-Owe Trollsås)
30 Real Madrid (Alphonse Halimi)
31 England (Lennart Backman)
32 Nord-Irland (Henry "Garvis" Carlsson)
33 Landslaget (Björn Malmros)
34 Brasilien (Primo Carnera)
35 Österrike (Billy Wright)
36 Tjeckoslovakien (Elis Landström)
37 Örgryte IS (Edvaldo Vava)
38 Hammarby IF (Juste Fontaine)
39 Örebro SK (Herb Elliott)
40 Mexiko (Ivar Johansson)
41 IFK Göteborg (Lars Broström)
42 Norrby IF (Henry Eriksson)
43 Degerfors IF (Nils-Birger Söderkvist)
44 Jeunesse (Ulf Schmidt)
45 Landskrona BoIS (Rafer Johnson)
46 Katrineholms SK (Georges Carpentier)
47 Newcastle United (Kate Jobson)
48 Fulham FC (Brian London)
49 Blackpool FC (Rune Sörmander)
50 Östra Real (Tom Finney)
51-52 Sveriges VM-lag (Max Schmeling)
1959______________________________________________________________________
1 (i)-Hammarby IF (Richard Dahl)
2 (h)-GUIF (Hans Svedberg)
3 (i)-Tre Kronor (Carl-Göran Öberg)
4 (h)-H43 (Einar Ask)
5 (h)-Landslaget (John L Sullivan)
6 (h)-IK Heim (Gösta Carlsson)
7 (h)-Majornas IK (Per-Olof Bogren)
8 (i)-Malmö FF (Jim Corbett)
9 (i)-Sovjets Vingar (Toni Sailer)
10 (b)-Bollnäs GIF (Bob Fitsimmons)
11 (b)-Hammarby IF (Yngve Johansson)
12 (i)-Södertälje SK (James J Jeffries)
13 (b)-IF Göta (Knut "Kuppern" Johannesson)
14 (i)-Skellefteå AIK (Tommy Burns)
15 (b)-Skutskärs IF (Lars Boman)
16 (b)-Västerås SK (Jack Johnson)
17 Norwich City (Sven Bergqvist)
18 Fässbergs IF (Jess Willard)
19 Ipswich Town (Bengt Salomonsson)
20 Bolton Wanderes (Gene Tunney)
21 GAIS (Ralph Nyberg)
22 Malmö FF (Jack Sharkey)
23 IF Elfsborg (Karl-Erik "Tölö" Kristensson)
24 England (Max Baer)
25 IFK Malmö (Gerhard Andersson)
26 Varbergs BoIS (James J Braddock)
27 Luton Town (Karl Evert Ya Skoglund)
27B Stade Reims (Rocky Marciano)
28 Botafogo (Joe Louis)
29 Karlstads BIK (Nils "Tidan" Johansson)
30 GIF Sundsvall (Ezzard Charles)
31 Landslaget (Lars-Erik Ahlberg)
32 Avesta AIK (Jersey Joe Walcott)
33 IFK Stockholm (Sonny Liston)
34 IK Brage (Bengt "Zamora" Nyholm) 
35 IS Halmia (Zdziskaw Krzyzkowiak)
36 Milan FC (Raymond Kopa)
37 FC Internazionale (Don Jordan)
38 Fagerviks GF (Erik "Lillis" Persson)
39 IF Älgarna (Floyd Patterson)
40 IFK Östersund (Ray Norton)
41 IK City (Ingemar Johansson)
42 Hallstahammars SK (Lars-Ove Johansson)
43 Sandvikens IF (Ove Johnsson)
44 IFK Kristianstad (José Becerra)
45 IK Sleipner (Davey Moore)
46 Högadals IS (Örjan Martinsson)
47 Jönköpings Södra IF (Sten "Storken" Lundin)
48 Köpings IS (Alonzo Johnson)
49 IFK Eskilstuna (Vasiliy Kutznyetsov)
50-51 Landslaget (Yngve Brodd)
1960______________________________________________________________________
1 England (Joe Bonnier)
2 (i)-Nacka SK (Risto Luukkonen)
3 Arsenal FC (Ingemar Johansson)
4 West Ham United (Pete Rademacher)
5 (h)-LUGI (Einar Granath)
6 (i)-Hammarby IF (Erik Larsson)
7 Fulham FC (Uno Danielsson)
8 (i)-Karlbergs BK (Tony Larsson)
9 Everton FC (Rolf Rämgård)
10 Nottingham Forrest (Eje Lindström)
11 (b)-IK Sirius (Stig Lennart Olsson)
12 (b)-AIK (Janne Stefansson)
13(b)-Slottsbrons IF (Ivar Nilsson) 
14 (b)-Katrineholms SK (Ulf Sterner)
15 (i)-Gävle GIK (John Thomas)
16 Real Madrid (Didi)
17 Preston North End (Klas Lestander)
18 Manchester United (Sixten Jernberg)
19 Örgryte IS (Rolf Almqvist)
20 Hammarby IF (Erik Nilsson)
21 Belgien (Calle Palmér)
22 DegerforsIF (Wille Grut)
23 Hälsingborgs IF (Bibi Segerström)
24 AIK (Paul Pender)
25 IFK Göteborg (Francisco "Garrincha" Santos)
26 (bo)-Ingemar Johansson (Dallas Long)
27 Malmö FF (Hasse Mildh)
28 Blackburn Rovers (Inge Blomberg)
29 Sandvikens IF (Bengt Jansson)
30 Brasilien (Pelé)
31 FC Fluminense (Per Ola Lindberg)
32 Karlstads BIK (Henry Christensson)
33 IFK Norrköping (Ron Delany)
34 Landslaget (Lars-Olof Nordling)
35 Eire (Harold Connolly)
36 Örebro SK (Karl-Evert "Veva" Johansson)
37 SK Sifhälla (Manfred Germer)
38 IFK Kumla (Tommie Lindström)
39 Djurgårdens IF (Hans Rossander)
40 IK Oddevold (Lars "Bambis" Lindqvist)
41 Östers IF (Jane Cederqvist)
42 Waggeryds IK (Armin Hary)
43 Perstorps SK (Robert Sjavlakadze)
44 Norrby IF (Wilma Rudolph)
45 Lycksele IF (Bill Nieder)
46 Tottenham Hotspur (Glenn Davis)
47 Landskrona BoIS (Alfred Oerter)
48 BK Derby (Murray Halberg)
49 IFK Holmsund (Pone Kingpetch)
50-51 Landslaget (Olle "Lill-Lappen" Hellström)
52 Newcastle United (Sven Pettersson)
1961______________________________________________________________________
1 (h)-Vikingarnas IF (Stig Johansson)
2 (h)-Landslaget (Lennart "Tigern" Johansson)
3 (i)-Leksands IF (Benny Paret)
4 (h)-Redebergslids IK (Kurt Thulin)
5 (i)-Djurgårdens IF (Roland Niva)
6 (h)-IK Heim (Donald Lindblom)
7 (h)-AIK (Erich Schöppner)
8 (i)-Tre Kronor (Assar Rönnlund)
9 (h)-Örebro SK (Hasse Wilhelmsson)
10 (b)-Katrineholms SK (Kjell Svensson)
11 (b)-Hammarby IF (Bengt Johansson)
12 Sheffield Wednesday (Pekka Kokkonen)
13 (h)-Skövde AIK (Bo Karenius)
14 (h)-Majornas IK (Valerij Brumel)
15 (b)-Landslaget (Kurt Andersson)
16 Liverpool FC (Rolf Wetterlind)
17 IFK Malmö (Kjell-Åke Nilsson)
18 Högadals IS (Göran Kummelstedt)
19 Malmö BI (Lennart Wing)
20 Kungshamns IF (Rolf Tibblin)
21 Sheffield United (Livio Berruti)
22 Manchester City (Abebe Bikila)
23 IF Elfsborg (Lennart Nilsson)
24 GAIS (Ulf Jansson)
25 IFK Sunne (Joey Brown)
26 IFK Stockholm (Fransisco Lopez "Gento")
27 IFK Eskilstuna (Hans Ekman)
28 Charlton Athletic (Leif Wendt)
29 Skellefteå AIK (Filip Johansson)
30 Landslaget (Karin Stenbäck)
31 IS Halmia (John Caldwell)
32 Halmstads BK (Jens Söderberg)
33 IFK Göteborg (Roland Linkvist)
34 Jönköpings Södra (Jan-Erik Lundqvist)
35 Kalmar FF (Hasse Antonsson)
36 Motala AIF (Örjan Persson)
37 Sundbybergs IK (Hans Nilsson)
38 Örgryte IS (Bo Jansson)
39 IFK Östersund (Margareta Rylander)
40 IFK Kalix (Bo Forssander)
41 IK City (Ingvar Svahn)
42 IK Brage (Ralph Boston)
43 GIF Sundsvall (Luis Suarez)
44 Sollefteå GIF (Jay Silvester)
45 AIK (Tom Mc Neeley)
46 BK Derby (Björn Knutsson)
47 IFK Kristianstad (Stig Pettersson)
48 Hässleholms IF (Gert Blomé)
49 (i)-AIK (Alejandro Lavorante)
50-51 Landslaget (Jurij Vlasov)
52 (i)-Djurgårdens IF (Uno Swed)
1962______________________________________________________________________
1 England (Henk van der Grift)
2 (i)-Västra Frölunda IF (Karl Mildenberg)
3 (h)-Landslaget (Per-Olov "Perra" Härdin)
4 (h)-Sim-&IK Hellas (Victor Kositjkin)
5 Frankrike (Kjell Jarlenius)
6 (i)-Port Arthur Beacarts (Bert-Ola Nordlander)
7 (b)-IF Göta (Håkan Spångberg)
8 BC Atalanta (Cassius Clay)
9 (b)-Djurgårdens IF (Lennart Svedberg)
10 (b)-Nässjö IF (Kjell Sjöberg)
11 (b)-Hälleforsnäs IF (Kurt Hamrin)
12 Fulham FC (Dave Charnley)
13 Burnley FC (Göran Slott)
14 (b)-Sandvikens AIK (Erik Carlsson)
15 IFK Norrköping (Phil Hill)
16 Djurgårdens IF (Terry Downes)
17 Tottenham Hotspur (Peter Snell)
18 Juventus FC (Chet Jastremski)
19 Leyton Orient (Bo Högberg)
20 Engelska juniorlandslaget (Gary Gubner)
21 Real Madrid (John Uelses)
22 Fiorentina FC (Eder Jofre)
23 Hammarby IF (Vigar Bartholdsson)
24 Hälsingborgs IF (Omar Sivori)
25 Malmö FF (Ove Grahn)
26 Degerfors IF (Gösta Lundell)
27 Ipswich Town (Rolf Eklöf)
28 Redebergslids IK (Leif Ericsson)
29 Högadals IS (Björn Nordqvist)
30 Örebro SK (Gösta Pettersson)
31 CR Flamengo (Bill Björklund)
32 Spanien (Bob Cleroux)
33 Saltö BK (Ingemar Haraldsson)
34 Sundbybergs IK (Ingvar Persson)
35 IF Elfsborg (Carl-Gunnar Hammarlund)
36 Örgryte IS (Lars Nordin)
37 Brasilien (Ingemar Johansson)
38 Tjeckoslovakien (Gunnar Gren)
39 Toulouse (Pentti Nikula)
40 Landskrona BoIS (Lars Haglund)
41 Benfica (Hans Rosendahl)
42 AIK (Bosse Althoff)
43 IS Halmia (Elisabeth Ljunggren)
44 Lycksele IF (Torsten Hallman)
45 Östers IF (Stig Jonsson)
46 Västra Frölunda IF (Sonny Liston)
47 IFK Holmsund (Åke Börjesson)
48 (sim)-Landslaget 4x200 m (Lennart Häggroth)
49 (i)-Alfredshems IK (Eusebio)
50-51 Landslaget (Ewy Rosqvist)
52 (h)-H43 (Nils Johansson)
1963______________________________________________________________________
1 Norge (Leif Andersson)
2 (i)-Leksands IF (Jonny Nilsson)
3 (i)-Tre Kronor (Åke Jansson)
4 (i)-AIK (Uno Öhrlund)
5 (i)-Mora IK (Håkan Wickberg)
6 (h)-Redebergslid (Bernt Eriksson)
7 (i)-Brynäs IF (Bjarne Andersson)
8 (b)-Edsbyn (Leif Fredblad)
9 (i)-Västerås IK (Ronald Pettersson)
10 (i)-W/Östrands IF (Bo Pettersson)
11 (i)-Djurgårdens IF (Graham Hill)
12 (b)-Västanfors IF (Franco De Piccoli)
13 Landslaget (Bertil Karlsson)
14 Åtvidabergs FF (Rolf Johansson)
15 Djurgårdens IF (Ragnar Persson)
16 IF SAAB (Doug Jones)
17 Juniorlandslaget (Lars-Erik Bengtsson)
18 IFK Norrköping (Kenneth Karlsson)
19 (sim)-SK Neptun (Ann-Christine Hagberg)
20 (ba)-Alviks BK (Roger Magnusson)
21 Huskvarna IF (Dick Tiger)
22 Malmö FF (Jan Lundin)
23 GAIS (Harold Johnson)
24 Hälsingborgs IF (Lars Heineman)
25 Degerfors IF (Stig Hallberg)
26 Örebro SK (Bo Lagerlund)
27 IFK Göteborg (Yang Chuan-Kwang)
28 Malmö BI (Björn Carlsson)
29 Landslaget (Tord Grip)
30 Varbergs BoIS (John Pennel)
31 IFK Stockholm (Bo Axelsson)
32 Göteborgs Alliansen (Josef Masopust)
33 SK Sifhälla (Bengt-Göran Fernström)
34 IK Oddevold (Lars Thörn)
35 IFK Malmö (Sören Häggström)
36 Sandvikens IF (Bo Larsson)
37 Hammarby IF (Sven-Olof Larsson)
38 IK Brage (Karl-Gustaf Berlin)
39 (sim)-Tre simmaress (Bengt Persson)
40 Charlton Athletic (Agne Simonsson)
41 IF Elfsborg (Bertil Nyström)
42 Sandvikens AIK (Mats Svensson)
43 IFK Sunne (Ove Kindvall)
44 Fiorentina FC (Ull-Britt Wieslander)
45 IFK Eskilstuna (Stig-Åke Andersson)
46 GIF Sundsvall (Karl-Uno Olofsson)
47 Örgryte IS (Hans lagerqvist)
48 Östers IF (Rolf Pettersson)
49 Sverige B (Anders Svensson)
50-51 Landslaget (Jimmy Greaves)
52 (i)-IK Viking (Hiroyuki Evihara)
1964______________________________________________________________________
1 England (Sylvia Österberg)
2 Världslaget (Jan-Erik Nilsson)
3 (i)-Tre Kronor (Gordie Howe)
4 (i)-AIK (Heike Hedlund)
5 (i)-Brynäs IF (Gunilla Jacobsson)
6 (b)-Brobergs IF (Toni Gustavsson)
7 (b)-Hälleforsnäs IF (Boris Majorov)
8 (b)-Djurgårdens IF (Kjell Johansson)
9 (b)-IK Heros (Jan Hermansson)
10 (b)-Grycksbo IF (Sante Amonti)
11(b)-Lesjöfprs IF (Manne Lavås)
12 (i)-Ungdomslandslaget (Lev Jasjin)
13 (b)-IFK Stockholm (Lydia Skoblikova)
14 (i)-Sovjet (Eero Mäntyranta)
15 (h)-Redebergslids IK (Ernie Terrel)
16 Juventus (Jim Clark)
17 Chelsea (Hasse Samuelsson)
18 Arsenal (Thomas Nordahl)
19 Nyköpings AIK (Ray Patterson)
20 Liverpool FC (Lars Granström)
21 Örgryte IS (Pelle Svensson)
22 West Ham United (Ingvar Svensson)
23 Sheffield United (Bengt Johansson)
24 Fulham (Leonid sjabotinskij)
25 Djurgårdens IF (Ann-Charlott Lilja)
26 Malmö FF (Jan Carlsson)
27 GAIS (Göran Nicklasson)
28 Burnley FC (Jan Poignant)
29 IK Brage (Orvar Bergmark)
30 Råsunda IS (Rolf Tibblin)
31 IF Elfsborg ( Gösta Pettersson)
32 Grimsås IF (Nacka Skoglund)
33 IFK Malmö (Cleveland Williams)
34 Lycksele IF (Lennart Hedmark)
35 Malmö BI (Ewa Rydell)
36 IFK Östersund (Stig Linbäck)
37 Gunnarstorps IF (Boris Johansson)
38 Sundbybergs IF (Tom Trana)
39 Landskrona BoIS (Lotten Andersson)
40 Norrby IF (Erik Pettersson)
41 Östers IF (Gaston Roelants)
42 Tre Kronor, som fotbollslag ! (Lars Sjöström)
43 IFK Kristianstad (Roy Emerson)
44 Hammarby IF (Ludvik Danek)
45 Hallstahammars SK (Terje Pedersen)
46 BK Derby (Kjell-Ronnie Petterson)
47 Karlstads BK (Pat Moss-Karlsson)
48 Benfica (Bo Zetterberg)
49 FC Chaux-de-Fonds (Henry Carr)
50-51 Djurgårdens IF (Don Schollander)
52  Röda Stjärnan (Pauli Nevala)
1965______________________________________________________________________
1 Real Madrid (Abebe Bikila)
2 Glasgow Rangers (Peter Snell)
3 Dukla Prag (Rolf Petersson)
4 (i)-Västra Frölunda (Jozef Schmidt)
5 DWS Amsterdam (Robert Hayes)
6 AS Saint-Etienne (Fred Hansen)
7 FC Internazionale (Leif Holmqvist)
8 FC Köln (Tord Lundström)
9 Ferencvarosi Torna Club (Folke Bengtsson)
10 Helsingin Jalkapalloklubi (Björn Palmqvist)
11 (i)-Modo AIK (Bengt-Erik Grahn)
12 (i)-Chicago Black Hawks (Lynn Davies)
13 (i)-Toronto Malpe Leafs (Krister Kristensson)
14 GIF Sundsvall (Kjell Eriksson)
15 (i)-Montreal Canadiens (Nino Benvenuti)
16 RSC Anderlecht (Dallas Long)
17 Gornik Zabrze (Igor Ter-Ovanesyan)
18 (sim)-USA 4x200 m (Georg Chuvalo)
19 Keflavik (Dawn Fraser)
20 Chelsea (Dennis Law)
21 Leeds United (Anders Asplund)
22 Blackburn Rovers (Randy Matson)
23 B 1909 (Krister Granbom)
24 Everton (Donna de Varona)
25 Malmö FF (Lars-Erik Gustavsson)
26 Luleå SK (Gianni Rivera)
27 Liverpool FC (Arne Lundqvist)
28 Sandåkerns SK (Ulf Sivnert)
29 Landslaget (Nils Hult)
30 England (Salvatore Burruni)
31 Hannover 96 (Henry Larsson)
32 Leicester City (Anders Gärderud)
33 GIF Nike (Lester Eriksson)
34 Werder Bremen (Björn Ericsson)
35 Sunnanå SK (Michel Jazy)
36 Södertälje SK (Lennart Hemming)
37 IF Elfsborg (Lennart Söderberg)
38 Sandvikens AIK (Ron Clarke)
39 Örebro SK (Tapio Mertanen)
40 Brynäs IF (Bengt Nåjde)
41 IFK Göteborg (Kipchoge Keino)
42 Västerås SK (Leif Wendt)
43 KB 63 (Christer Hult)
44 (f)-Staffetlag 4x400 meter (Vicente Saldivar)
45 Djurgårdens IF (Uwe Seeler)
46 IFK Stockholm (Tom Haug)
47 Gefle IF (Thad Spencer)
48 IK Brage (Lars Henriksson)
49 IFK Norrköping (Stig-Göran Johansson)
50-51 Malmö FF (Bo Larsson)
52 AIK (Arne Carlsson)
1966______________________________________________________________________
1 (i)-Djurgårdens IF (Ingemar Johansson tungviktmästare)
2 (i)-Rögle BK (Skidstafett OS 1964)
3 (i)-Leksands IF (Jonny Nilsson världsmästare)
4 (i)-Örebro SK (Kurt Hamrin mot Tyskland)
5 (i)-AIK (Tre Kronor slår Sovjet)
6 (i)-Skellefteå AIK (Sixten Jernberg 1964)
7 (i)-Brynäs IF (Sigge Ericsson 1956)
8 (i)-Modo AIK (Tre Kronor världsmästare 1962)
9 (i)-Wifsta Östrand Fagervik (Ishockeysilver 1964)
10 (i)-Färjestads BK (Ivar Nilsson vinner 5000 m)
11 (i)-Hammarby IF (Cassius Clay världsmästare)
12 Frankrike (Gunder Hägg världsrekord på 1500 m)
13 Ungern (Rickard Dahl EM-guld)
14 Västtyskland (Gert Freriksson i OS 1956)
15 Schweiz (Pelle Svensson OS-silver)
16 Portugal (1500 m London-OS)
17 England (VM final i fotboll 1958)
18 Bulgarien (Tandberg-Baksi 1947)
19 Argentina (OS-guld i fotboll 1948)
20 Spanien (Ragge Lundberg EM-silver)
21 Sovjet (Jane Cederqvist OS-silver)
22 Brasilien (Ingemar Johansson-Eddie Machen)
23 Italien (Sverige-Danmark 6-0)
24 GAIS (Harrison Dillard OS-guld)
25 Manchester City (Wille Grut OS 1948)
26 Chelsea FC (Valerij Brumel 228 i höjd)
27 Everton FC (Ron Clarke rekordlopp)
28 Sheffield Wednesday (VM-brons 1950)
29 Landskrona BoIS (Ove Fundin speedway)
30 Liverpool FC (Cavicchi-Ingemar Johansson)
31 IFK Eskilstuna (Rolf Pettersson kanotguld 1964)
32 Partizan (OS-cykel 1964)
33 Hammarby IF (Benke Nilsson EM-guld 1954)
34 Mönsterås (Rocky Marciano-JJ Walcott)
35 IFK Malmö (Lasse Hall OS 1956)
36 Hässleholms IF (Rolf Tibblin världsmästare)
37 Malmö BI (Fanny Blankers-Koen London 1948)
38 Ifö Bromölla IF (Harry Snell Cykel-VM 1948)
39 AIK (Ron Clarke stadionrekord)
40 Mexico (Dan Waern svenskt rekord)
41 Uruguay (Trippelseger på hinder 1948)
42 Nordkorea (Joe Louis-Max Schmeling)
43 Chile (Evy Rosqvist vinner VM-ralley)
44 (sim)-Sveriges damlag 4x100 meter (Wilma Rudolph i Rom-OS)
45 1FC Köln (Floyd Patersson-Archie Moore)
46 Grasshoppers FC (Tord Andersson EM-silver)
47 Sunderlands FC (Bob Mathias OS-guld)
48 Gunnarstorps IF (Emil Zatopek OS 1952)
49 Hammarby IF (Bo Althoff finndödare)
50-51 (i)-Tre Kronor (Ove Kindvall skyttekung)
52 Arsenal FC (Eero Mäntyranta OS 1964)
1967______________________________________________________________________
1 (i)-AIK (Åke Seyffarth 1948)
2 (i)-Södertälje SK (Zale-Cerdan)
3 (i)-Sovjet (Brynäs tar SM-guld)
4 (b)-Nässjö IF (Stafettguld skidor 1948)
5 (h)-Hellas (Elis Wiklund 1936)
6 (b)-Edsbyns IF (Motocross, Torsten Hallman)
7 (i)-Avesta BK (Floyd Patterson)
8 (i)-Leksands IF (Sixten Jernberg 1956)
9 (b)-IFK Stockholm ("Kuppern" Johannessen, världsrekord)
10 Burnley FC (Erik Carlsson, Monte-Carlo rallyt)
11(h)-Tjeckoslovakien (Ungern-Brasilien 1966)
12 (h)-Hammarby IF (Djurgården vinner Allsvenskan)
13 (i)-Clemensnäs IF (Kipchoge Keino, 5000 meter)
14 (b)-Landslaget (Inge Danielsson i Lissabon)
15 Dynamo Kiev (Lars-Erik Gustavsson, 3000 m hinder i Tokyo)
16 Landslaget (VM-final i fotboll 1966)
17 (h)-Vikingarna (Sim-guld i Leipzig 1962)
18 IFK Holmsund (Ulf Schmidt, tennis bragd 1964)
19 IK Sirius (Pavo Nurmi, OS 1924)
20 Landslaget (Tom Turesson mot Norge)
21 V. Frölunda IF (Ove Jonsson, EM-guld 1962)
22 Djurgårdens IF (Janne Lundqvist-Roy Emerson)
23 GAIK (Nord Korea-Italien 1966)
24 Landslaget (Yang Chuan-Kwang tiokamp)
25 Örebro SK (Roger Magnusson, landslagsdebut)
26 Finspångs AIK (USA, stafettguld)
27 Grimsås IF (Terje Pedersen, spjutvärldsrekord)
28 AIK (Herb Elliot, 1500 meter)
29 Sundbybergs IK (Kurt Axelsson)
30 Malmö FF (Leif Andersson)
31 IFK Malmö (Inge Danielsson)
32 IFÖ/Bromölla IF (Claes Cronqvist)
33 Avesta AIK (Jim Nildén)
34 Internazionale FC (Ronney Pettersson)
35 Torpedo (Björn Nordqvist)
36 Örgryte IS (Ingvar Svahn)
37 Danmark (Owe Ohlsson)
38 Zablebie (Dag Szepanski)
39 Dynamo Dresden (Agne Simonsson)
40 Polonia Byton (Rolf Björklund)
41 Brynäs IF (Hasse Samuelsson)
42 IF Friska Viljor (Roland Lundblad)
43 (f)-Sverige stafettlag (Hans Lindberg)
44 AC Milan (Nils Johansson)
45 Feijenord FC (Gert Blomé)
46 Skellefteå AIK/IF (Leif Holmqvist)
47 (i)-Tre Kronor (Folke Bengtsson)
48 Sandåkerns SK (Björn Palmqvist)
49 Hälsingborgs IF (Eilert Määttä)
50-51 Malmö FF (Lars-Göran Nilsson)
52 Glasgow Celtic (Ulf Sterner)
1968______________________________________________________________________
1 (i)-Brynäs IF (Stig-Göran Johansson)
2 (i)-Montreal Canadiens (Ronald pettersson)
3 (i)-Västra Frölunda IF (Bert-Ola Nordlander)
4 (i)-Djurgårdens IF (Roland Stoltz)
5 (i)-Rögle BK (Alexander Ragulin)
6 (i)-Västerås IK (Lennart Svedberg)
7 (i)-AIK (Anatolij Firsov)
 
NYA REKORD
8 (i)-Sovjet
9 Malmö FF
10 IFK Norrköping
11 Östers IF
12 Åtvidabergs FF
13 Hälsingborgs IF
14 Örebro SK
15 GAIS
16 IFK Göteborg
17 Landslaget
18 Djurgårdens IF
19 IF Elfsborg
20 Örgryte IS
21 AIK
22 Sirius
23 AC Milan
24 Sandåkerns SK
25 Glasgow Rangers FC
26 (i)-Västra Frölunda IF
27 VFB Stuttgart
28 SC Feijenord
     (i)-MoDo AIK
29 Ajax
1969______________________________________________________________________
1 (i)-Djurgårdens IF
2 (i)-AIK
3 (i)-Mora IK
4 (i)-Södertälje SK
5 (i)-Leksands IF
6 (i)-Sovjet
7 (i)-Brynäs IF
8 Landskrona BoIS
9 West Bromwich Albion
10 Jönköpings Södra IF
11 Sandvikens IF
12 GAIS
13 Västra Frölunda IF
14 SK Rapid Wien
15 IFK Trelleborg
16 FC Brugge
17 Benfica
18 IFK Malmö
19 SC Anderlecht
20 Örebro SK
21 Kalmar FF
22 IFK Norrköping
 
 FIB-aktuellt
1969______________________________________________________________________
44 Åtvidabergs FF
45 Östers IF
46 Manchester United
47 (b)-Katrineholms SK
48 (i)-Västerås IK
49 (i)-Djurgårdens IF
50 (i)-Södertälje SK
51 (i)-Mora IK
52 Olympic Marseille
1970______________________________________________________________________
1 Grashoppers
2 (i)-AIK
3 (i)-Clemensnäs IF
4 (i)-IFK Umeå
5 (i)-Tingsryds IF
6 (i)-Leksands IF
7 (i)-Västra Frölunda IF
8 (i)-Modo AIK
9 (i)-Timrå IK
10 (i)-Nybro IF
11 (i)-Brynäs IF
12 (i)-Tre Kronor
13 (i)-Sovjet
14 IFK Göteborg
15 Hammarby IF
16 Israel
17 Landslaget
18 Örgryte IS
19 Italien
20 Hälsingborgs IF
21 AIK
22 Örebro SK
23 IF Elfsborg
24 Uruguay
25 IF Saab
26 Leeds United
27 IK Sleipner
28 Djurgårdens IF
29 Chelsea FC
30 Everton FC
31 Älvsjö AIK
32 Södertälje SK
33 FC Inter
34 Brasilien
35 Västtyskland